agama kočinčinská

Agama kočinčinská (Physignathus cocincinus)

Výskyt:
Zadní Indie, Laos, Vietnam,Čína
milují tropické podnebí, deštné pralesy, často se vyskytují v blízkosti vodních toků

Teplota: 25-30 oC, vlhkost vzduchu 80 -90%

Popis : Jedná se o ještěra dosahující délky okolo jednoho metru.Ocas tvoří 2/3 déky těla. Samec je větší,mohutnější. Poznáte ho podle mohutnějšího hřebenu na hřbetě a femorálních pórů.

Agama je v celku klidné zvíře. Doporučuji navykat již od malička. I zde platí pořekadlo: Kdo si počká, ten se dočká! Pokud budete opravdu trpělivý, snadno si agamka navykne a budete jí moci mít i v otevřeném prostoru. Rádi se také nosí na rameni a pozorují okolí. Najdou se však
i jedinci, kteří nejsou schopni přivyknout na lidskou ruku. Problémy mohou často nastat s agamami z odchytu. Může dojít k přenosu parazitů, socializace je horší. Často skáčou na přední sklo. Dochází k úrazům - především se jedná o rozbité tlamičky (ty doporučiji omývat ropuštěným hypermanganem)


Potrava: crčci, šváby, potemník brazilský, žížaly, larvy zlatohlávků, rybičky, holátka myší či potkanů, výjimečně: ovoce či listy

Vitamíny: Roboran H, Vitamix, AD3 Combinal

Terárium:
Terárium musí být dostatečně veliké (150X100X100). Doporučuje se chovná skupina 1 samec a 2 samičky.Důležitá je především vodní nádrž. Zde udržujeme neustále čistou vodu, k tomu nám může dopomoci akvarijní filtr. Pokud budeme chovat jen jednu agamku, doporučuji vytvořit vodní nádrž např. z velké mísy. Nad vodní nádrží umístíme silné větve či klacky. Ty můžeme omotat silnějším provazem. Agamám se po nich lépe poleze. Nedílnou součást tvoří i světlo. Opětovně se doporučuje UVA a UVB. S živými květinami nemám dobré zkušenosti, proto používám raději umělé. Vlhkost vytváříme pomoci rozprašovače či mlhovače, který můžeme zabudovat přímo do terária.

Mláďata:
Samička zahrabe vajíčka do vlhkého substrátu ( 10-15 vajec). Počet vajec je ovlivněn stářím samičky, potravou a vitamíny. Pokud nemá samice na kladení dostatečný klid, může snůšku zadržet. Po nakladení přendáme vajíčka opatrně do inkubátoru (teplota kolem 28 oC, pomoci si můžeme termostatem). Uchováváme v teplu, vlhku a tmě. Líhnutí začíná kolem 75. dne, záleží především na udržované teplotě v inkubátoru. Mláďata měří kolem 13 cm. Rozkrmujeme malými cvrčky.

Kde tohoto ještěra zakoupím?
Nejlépe od chovatele, který Vám jistě rád s chovem poradí. Další možností je terarijní burza či zverimex

Agama kočičinská je často zaměňována s agamou vodní!

 
TOPlist